Новости

Арахамія та Венедіктова полаялись через підрив військових складів

Розгорається конфлікт між виконувачкою обов’язків директора Державного бюро розслідувань Іриною Венедіктовою та головою депутатської фракції політичної партії «Слуга народу» у Верховній Раді України Давидом Арахамією. Скандал перейшов у публічну площину після того, як 20 січня 2020 року в етері програми «Свобода слова» на телеканалі ICTV Арахамія висловився проти призначення харківського адвоката Олександра Бабікова на посаду першого заступника директора ДБР.

«Якщо запитуєте мою особисту позицію, я категорично проти… Я буду категорично не підтримувати таке рішення», – заявив Арахамія, додавши, що це лише його особиста думка, а фракція «Слуги народу» сформує спільну позицію стосовно призначення Бабікова після обговорення цього питання на засіданні фракції.

Зрозуміло, що ані точка зору Арахамії, ані позиція фракції ніяк не позначиться на подальшій долі Бабікова та ще одного заступника Венедиктової, Олександра Соколова, які отримали призначення в результаті проведення фіктивного конкурсу. Але цікавою є справжня причина конфлікту між Венедіктовою та Арахамією. За твердженням джерел у Офісі Президента, «яблуком розбрату» насправді став не Бабіков, якого журналісти звинувачують у тому, що він був адвокатом Януковича й представляв в Україні інтереси екс-президента після його втечі за кордон (якраз у цьому немає нічого протиправного, робота адвоката й полягає в наданні платних юридичних послуг, а громадянин Янукович не позбавлений права на отримання правової допомоги), а ситуація навколо Соколова. Точніше, те, що Венедіктова зажадала від Арахамії згорнути діяльність Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування пожежі (вибухів) на складах боєприпасів в м. Ічня (Чернігівська обл.), м. Калинівка (Вінницька обл.), м. Балаклія, (Харківська обл.), м. Сватове, (Луганська обл.), м. Кривий Ріг (Дніпропетровська обл.) у період з 2014 по 2018 роки.

Це парламентська ТСК була створена 31 жовтня 2019 року з метою здійснення парламентського контролю за перебігом розслідування правоохоронними органами обставин та причин численних вибухів на складах боєприпасів. Очолює Тимчасову слідчу комісію Давид Арахамія.

І ось у ході роботи цієї ТСК надійшла інформація, що пожежі на військових складах були влаштовані не російськими диверсантами, як про це розповідав генеральний, прости господи, прокурор Юрій Луценко, а бійцями спецпідрозділу «Сармат» Міністерства оборони України з метою приховати нестачу боєприпасів.

Зокрема, під час досудового розслідування в кримінальному провадженні за фактом підриву 23 березня 2017 року 65 арсеналу ЦРАУ (в/ч А1352) у м.Балаклея Харківської області було встановлено, що військовослужбовці спецпідрозділу «Сармат» у ході антидиверсійних навчань заклали вибухівку всередині та ззовні арсеналу, замаскувавши її під вогнегасники. Після чого в порушення письмового бойового розпорядження залишили арсенал і прибули до військової частини в с. Малинівка Чугуєвського району Харківської області. І лише після того, як відбувся підрив сховищ ракетно-артилерійських боєприпасів, бійці спецпідрозділу «Сармат» з метою штучного створення алібі повернулись у м.Балаклея.

Уривок з довідки в кримінальному провадженні за фактом підриву 23 березня 2017 року 65 арсеналу ЦРАУ (в/ч А1352) у м.Балаклея Харківської області

Як було встановлено в ході досудового розслідування й доповідано президенту Порошенку, основним мотивом підриву 65 арсеналу стало приховування від авдиторської перевірки факту розкрадання боєприпасів на загальну суму близько 560 млн. грн. Нестача була виявлена попереднім авдиторським звітом №234/1/13/31 від 28 лютого 2017 року, до 30 березня 2017 року ЦРАУ мав надати авдиторам пояснення та документи з цього приводу, але 23 березня 2017 року арсенал вибухнув. Порошенко, довідавшись про справжні причини пожежі на 65 арсеналі ЦРАУ в м.Балаклея Харківської області, наказав подальше розслідування припинити.

Доки Тимчасова слідча комісія вивчає інформацію, отриману з правоохоронних органів, в.о. директора ДБР Венедіктова звернулась до Арахамії з вимогою нічого не розслідувати й діяльність комісії згорнути. Причиною є те, що заступник директора ДБР Олександр Соколов  – не тільки соратник Венедіктової по бізнесу (дружина Соколова працює на підприємстві ТОВ «Перегрін Кепітал Груп», засновником якого є свекруха Венедиктової Наталія Колесник), але й до 17 січня 2020 року проходив службу в Управлінні СБУ в Харківській області (очолював відділ контррозвідки, останнім часом обіймав посаду заступника начальника Управління) та мав безпосереднє відношення до приховування інформації про справжні причини підриву арсеналу в м.Балаклея.

Окрім того, діяльність очолюваної Арахамією ТСК ставить під удар начальника слідчого відділу УСБУ в Харківській області Русинова, який у недалекому минулому врятував Венедиктову та Бабікова від чималих неприємностей, пов’язаних з причетністю цього дуету до діяльності угруповання контрабандистів. Русинову вже куплена посада першого заступника начальника УСБУ в Харківській області, але якщо правда про пожежу на військовому складі в м.Балаклея стане загальновідомою, він може на кілька років переїхати в слідчий ізолятор та виправну установу в селі Мокошиному.

Арахамія, який є головою ТСК, на вимогу Венедіктової відреагував досить бурхливо – і це зрозуміло, оскільки ДБР не має й ніколи не мало відношення до розслідування пожеж на військових складах. Тож чекаємо на продовження скандалу: напевно, Соколов і Бабіков підготують достойну відповідь і, наприклад, зіллють у ЗМІ інформацію про неформальні відносини між Арахамією та представниками американських спецслужб.

 

Володимир Бойко 

Автоперевод:

Разгорается конфликт между исполняющей обязанности директора Государственного бюро расследований Ириной Венедиктовой и председателем депутатской фракции политической партии "Слуга народа" в Верховной Раде Украины Давидом Арахамией. Скандал перешел в публичную плоскость после того, как 20 января 2020 года в эфире программы «Свобода слова» на телеканале ICTV Арахамия высказался против назначения харьковского адвоката Александра Бабикова на должность первого заместителя директора ГБР.

«Если спрашиваете мою личную позицию, я категорически против... Я буду категорически не поддерживать такое решение», – заявил Арахамия, добавив, что это лишь его личное мнение, а фракция «Слуги народа» сформирует общую позицию относительно назначения Бабикова после обсуждения этого вопроса на заседании фракции.

Понятно, что ни точка зрения Арахамії, ни позиция фракции никак не отразится на дальнейшей судьбе Бабикова и еще одного заместителя Венедиктовой, Александра Соколова, которые получили назначения в результате проведения фиктивного конкурса. Но интересной является истинная причина конфликта между Венедиктовой и Арахамией. По утверждению источников в Офисе Президента, «яблоком раздора» стал не Бабиков, которого журналисты обвиняют в том, что он был адвокатом Януковича и представлял в Украине интересы экс-президента после его бегства за границу (как раз в этом нет ничего противоправного, работа адвоката и заключается в предоставлении платных юридических услуг, а гражданин Янукович не лишен права на получение правовой помощи), а ситуация вокруг Соколова. Точнее, то, что Венедиктова потребовала от Арахамії свернуть деятельность Временной следственной комиссии Верховной Рады Украины по вопросам расследования пожаров (взрывов) на складах боеприпасов в г. Ичня (Черниговская обл), м. Калиновка (Винницкая обл.), м. Балаклея (Харьковская обл.), м. Сватово, (Луганская обл.), м. Кривой Рог (Днепропетровская обл.) в период с 2014 по 2018 годы.

Это парламентская ВСК была создана 31 октября 2019 года с целью осуществления парламентского контроля за ходом расследования правоохранительными органами обстоятельств и причин многочисленных взрывов на складах боеприпасов. Возглавляет Временную следственную комиссию Давид Арахамия.

И вот в ходе работы этой ВСК поступила информация, что пожары на военных складах были устроены не российскими диверсантами, как об этом рассказывал генерал, прости господи, прокурор Юрий Луценко, а бойцами спецподразделения «Сармат» Министерства обороны Украины с целью скрыть недостачу боеприпасов.

В частности, во время досудебного расследования в уголовном производстве по факту подрыва 23 марта 2017 года 65 арсенала ЦРАУ (в/ч А1352) в г.Балаклея Харьковской области было установлено, что военнослужащие спецподразделения «Сармат» в ходе антидиверсійних учений заложили взрывчатку внутри и снаружи арсенала, замаскировав ее под огнетушители. После чего в нарушение письменного боевого распоряжения покинули арсенал и прибыли к воинской части в с. Малиновка Чугуевского района Харьковской области. И только после того, как произошел подрыв хранилищ ракетно-артиллерийских боеприпасов, бойцы спецподразделения «Сармат» с целью искусственного создания алиби вернулись в г.Балаклея.

Как было установлено в ходе досудебного расследования и доложено президенту Порошенко, основным мотивом подрыва 65 арсенала стало сокрытие от авдиторської проверки факта хищения боеприпасов на общую сумму около 560 млн. грн. Недостача была выявлена предыдущим авдиторським отчетом №234/1/13/31 от 28 февраля 2017 года, до 30 марта 2017 года ЦРАУ должен предоставить авдиторам объяснения и документы по этому поводу, но 23 марта 2017 года арсенал взорвался. Порошенко, узнав об истинных причинах пожара на арсенале 65 ЦРАУ в г.Балаклея Харьковской области, приказал дальнейшее расследование прекратить.

Пока Временная следственная комиссия изучает информацию, полученную из правоохранительных органов, в.а. директора ГБР Венедиктова обратилась к Арахамії с требованием ничего не расследовать и деятельность комиссии свернуть. Причиной является то, что заместитель директора ГБР Александр Соколов – не только соратник Венедіктової по бизнесу (жена Соколова работает на предприятии ООО «Перегрин Кэпитал Групп», учредителем которого является свекровь Венедиктовой Наталья Колесник), но и до 17 января 2020 года проходил службу в Управлении СБУ в Харьковской области (возглавлял отдел контрразведки, в последнее время занимал должность заместителя начальника Управления) и имел непосредственное отношение к сокрытие информации об истинных причинах подрыва арсенала в г.Балаклея.

Кроме того, деятельность возглавляемой Арахамією ВСК ставит под удар начальника следственного отдела УСБУ в Харьковской области Русинова, который в недалеком прошлом спас Венедиктову и Бабикова от немалых неприятностей, связанных с причастностью этого дуэта к деятельности группировки контрабандистов. Русинову уже куплена должность первого заместителя начальника УСБУ в Харьковской области, но если правда про пожар на военном складе в г.Балаклея станет общеизвестной, он может на несколько лет переехать в следственный изолятор и исправительное учреждение в селе Мокошиному.

Арахамия, который является председателем ВСК, по требованию Венедіктової отреагировал довольно бурно – и это понятно, поскольку ГБР не имеет и никогда не имело отношения к расследованию пожаров на военных складах. Поэтому ждем продолжения скандала: наверное, Соколов и Бабиков подготовят достойный ответ и, например, сольют в СМИ информацию о неформальные отношения между Арахамією и представителями американских спецслужб.